Corana Virüslü Günlerde Halkla İlişkiler

Merhaba,

Bu yazımda mart ayında Türkiye sınırlarına da giren Corana Covid19 virüsüne markaların nasıl tepki verdiğini   inceleyeceğiz. Kriz zamanlarında halkla ilişkilere önem veren markaların ortaya çıkardığı işleri büyük mutlulukla inceledim.

Neden mutlulukla inceledim?

Bu süreçte markaların yapmış olduğu her paylaşım müthiş bir risk içeriyordu. Çünkü dünya vatandaşları şuana kadar bu şekilde bir olay ile hiç karşılaşmamıştı. İnsanlar markaların mesajlarına ne tür tepkiler verecek daha önce hiç deneyimlenmemişti. Bu kriz anında markaların vermiş olduğu mesajlar, tamamen reklam ajanslarının ve marka yöneticilerinin insanları okuma becerileri ve öngörüleri ile risk alma kabiliyetlerine göre şekil aldı. Özellikle müşterisini önemseyen, duygusal bağ kuran markalar en hızlı şekilde adapte oldu bu sürece.

Bu süreçte kullanıcılarını en iyi şekilde tanıyan markalar çok iyi etkileşim stratejileri sergilediler. Hatta hiç çekinmeden kitlesini tehdit bile ettiler 🙂 Evet evet “evde kal” diyerek tehdit ettiler.

Normal yaşamımıza devam ederken bir anda üzerimize çöken zor zamanlardır kriz dönemleri. Bu dönemlerde korku, panik ya da vurdum duymaz davranışlar sergiler insanlar. Bunu çok iyi kavrayan bir dizi, film platform markası, müşteri kitlesi için bir taş atıp iki kuş birden vuracak bir hareket yaptı. Korkanların yüzünü güldürüp rahatlattı, vurdum duymaz insanların ise durumun önemini kavramasına yardımcı oldu.  Peki ne mi yaptı?

Tayland’da gönüllü olarak evde kalmayarak dışarı çıkan insanları, en sevdikleri dizi yapımlarıyla ilgili spoiler vermekle tehdit etti. Bunu sosyal sorumluluk kapsamında yapan firma harika bir Halkla İlişkiler örneği sergiledi.

Aslında halkla ilişkiler tamda bu değil miydi. Neydi halkla ilişkiler?
Hedef kitle ile daha anlaşılır ve etkili bir iletişim kurmak değil miydi?
Özellikle kamu yararını önemseyen işler yapmak değil miydi?
Bağ kurmaya çalıştığı kitlesi olabilecek yeni insanların sempatisini, desteğini kazanmak değil miydi?

Evet… Kesinlikle evet…. Bu ve benzeri sorular halkla ilişkileri tanımlıyor.

Bu yazımın daha fazla uzun olmaması için Türkiye’de ki örnekleri bir sonraki yazımda paylaşıyor olacağım.

Sağlıklı günler dilerim.