Çocuğun İçin…

çocuğumu sanal hayatta nasıl korumalıyım

Bir Kerem düşünün 6 yaşında, sarışın, kelimeleri tam çıkaramayan. Var mı sizin böyle bir tanıdığınız?

Akşam saat 18:38 kapının zili çaldı. Kapıyı açtım ki karşımda;  gözleri kocaman büyümüş, ayakkabılarını hızla çıkarmaya çalışan ve bir yandan da ben geldimmmm diyerek bağıran kuzenim Kerem. Daha montunu çıkartmaya yardım ederken

– “abicim bilgi..yarında oyun o.naya bilir miyim?”
+ Hayır Kerem.
– “Peki iyternetden oyun yükleyebilir miyim?”
+ Hayır Kerem.
– Neden Murat?
+ Bilgisayarımda iş yapıyorum Keremcim, bu sebeple İnternet yavaşlamamalı. (Bazende bilgisayardan flaş oyun oynamakta zorlandığı için beni hep yanında istiyor. Evde işim varsa bilgisayardan oyun oynamasın diye indirme yapıyor diyorum ve telefona yönlendiriyorum. )

Bu konuşmamız ayak üstü yapıldıktan sonra bizim Kerem anne veya babasının telefonunu alarak Google Play’a girer. En iyi ihtimal Kerem ayın ilk 15 günlük sürecinde geldiyse pek bizi rahatsız etmeden oyunlarını indirir, oynar, siler . Yok eğer ayın diğer yarısında geldiyse vay halime! 🙁
Bu oyun niye inmiyor Murat? Oyun yükleyeceğim resimler çıkmıyor Murat? Bu oyun çok mu büyükte yüklenmiyor Murat?
Ortalama 3 sorudan sonra İnternet sağlayıcısını arayarak 50 GB’lık adil kullanım limitimi artırmamak için kendimi zor tutarım.

Kereme benzer iki, üç, dört… daha kuzeniniz olduğunu düşünürseniz bilgisayarımın, İnternetimin  kullanım sıklığını anlayabilir ve çocuklar için mini bir İnternet kafe işlettiğimi hayal edebilirsiniz 🙂 Buraya kadar her şey normal. Eminim daha farklı türevleri sizin evinizde de vardır. Ancak bir gün İnternet kafe işletmecisi olan Murat abi radyo dinlerken şöyle bir söz duyarsa…

Çocuğunuzdaki boşluğu siz doldurmazsanız, başkalarının doldurduğuyla vah edersiniz…

O an öyle bir hale girdim ki vücudumdan ter boşaldığını hissettim. Çocuklar üzerine araştırmayı, onları doğru şekilde anlamayı, sağlıklı olan yollara yönlendirmeyi hedef edinen ben, bu detayı fark etmemiştim. Evimize gelen küçük çocukları düşündüm ve anne babalarının iki kelam sohbet edebilmek için çocuklarının eline telefonu vererek diğer odaya gönderdikleri gözümün önüne geldi.

Çocuğun, konuşulan ortamda büyükleri ile bulunarak ruhunun boşluklarına dolacak olan bilgileri düşündüm,  diğer taraftan telefon elinde yan odada İnternet den başkalarının dolduracağı bilgileri düşündüm…

Eyvah eyvah….

Yaşadığımız bu zamanda çocukların elinden telefonu, tableti, bilgisayarı almak artık imkansız bir hale geldi. Çünkü artık onların iki hayatları var.

1-Gerçek hayat (Bedeniyle varolduğu)
2-Sanal Hayat (İnternet – parmaklarıyla varolduğu)

Nasıl ki gerçek hayatta büyüyor, yetişiyor ise sanal hayatta da büyüyor yetişiyor… Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum.

Gerçek Hayatta: 6 yaşındaki çocuk otomobille, bebekle oynarken, 9 yaşındaki çocuk santrançla, yapbozla
Sanal Hayatta: 6 yaşındaki çocuk araba yarışı, kız giydirme oyunu oynarken, 9 yaşındaki çocuk stratejik köy oyunları, savaş oyunları, level bulunan oyunlar oynuyor.

Küçüklerimin ve ailelerinin nezdinde bu işi en iyi bilen Murat abi  olarak, onları korumaya yönelik filtre sistemleri ile sıkı önlemler aldım, almaya da devam ediyorum. Gelecek nesillerimizin sağlıklı olması için tüm küçüklerimizin sanal hayatlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Sivas’ta Takviye Kuvvet olarak Ebeveynlere çocukları için Sanal Hayat Danışmanlığı yapmaya başladım.

Anne ve babalar Sanal Hayat Danışmanlığı ile bir çok sorunun beyninizi kemirmesinden kurtulacaksınız.

Çocuğumu İnternet’in zararlı ortamlarından nasıl korurum ?
Çocuğumu İnternet de nasıl kontrol ederim ?
Çocuğumun sanal hayatında başarılı olması için neler yapmalıyım?
Çocuğumun hangi sitelere girdiğini görebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir